•    

    

      
   *بیمه های زندگی    

   *معرفی بیمه عمر

   آیا هیچ اندیشیده اید چنانچه به هر علتی دچار از کار افتادگی شوید فعالیت شما ، وضعیت مالی شما و خانواده تان چگونه خواهد شد؟
    آیا برای تامین مخارج تحصیلات فرزندان خود و دیگر هزینه های ضروری آنها مانند ازدواج ، شروع به کار و یا کمک هزینه معاش تدبیری اندیشیده اید؟

    آیا می‌دانید درمان بیماریهای صعب العلاج چه مخارج سنگینی دارد؟

   آیا برای تامین آسایش خود و خانواده تان برای دوران باز نشستگی فکری کرده اید ؟
   قطعا بارها به این موضوعات فکر کرده‌اید و معمولا تلاش می‌کنید تا با پس‌انداز مبالغ مختلف، پشتوانه مالی مناسبی برای خود و خانواده فراهم کنید اما همواره نگران آن هستید که با وجود تورم ارزش پس‌اندازها کاهش خواهد یافت. برای حفظ ارزش پس‌اندازهای خود چه راه‌ حلی دارید؟
   بیمه عمر یارمند سینا  این امکان را برای شما فراهم آورده است که با پس‌انداز مبالغ اندک، ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای و کاهش تبعات سنگین حوادث و اتفاقات ناگوار زندگی، امکان سرمایه‌گذاری حق‌بیمه‌های پرداختی فراهم گردد تا بدین ترتیب ضمن حفظ قدرت خرید پس‌اندازها، سرمایه‌ای مطمئن و مناسب برای استفاده شما و یا دیگر اعضای خانواده تشکیل گردد.

   1.       تعریف بیمه عمروسرمایه گذاری

   بیمه عمر و سرمایه گذاری ، نوع جدیدی از بیمه عمر است که علاوه بر پوشش بیمه عمر سود تضمینی مرکب به همراه سود مشارکت نیز به بیمه گذار تعلق میگیرد. شما با توجه به توان مالی خود، مبالغ حق بیمه و نحوه پرداخت آن را برمی‌گزینید و بر پایه نیازهای خود و خانواده میزان سرمایه لازم برای پوشش خطر فوت را انتخاب می‌کنید. حق بیمه‌های پرداختی شما پس از کسر حق بیمه لازم برای پوشش فوت و پوششهای اضافی ، به اندوخته سرمایه‌گذاری شما افزوده خواهد شد.
   در پایان مدت بیمه ، موجودی اندوخته سرمایه‌گذاری و سود آن به اضافه مبالغ اضافی سود مشارکت در منافع به شما پرداخت می‌شود. در صورت فوت بیمه شده ، در خلال مدت بیمه نیز ، سرمایه تعیین شده که میتواند بین 1 تا 200 میلیون تومان باشد به علاوه موجودی اندوخته سرمایه‌گذاری در هر زمان به بازماندگان یا افرادی که قبلا تعیین کرده‌اید، پرداخت خواهد شد. مدت زمان بیمه از 5 تا 50 سال میباشد.

    1.1. پوشش های اصلی

   *پوشش بیمه عمر:

   چنانچه بیمه شده در طول اعتبار بیمه نامه به هر علت فوت کند، سرمایه فوت به ذینفعان پرداخت می شود.

   *سرمایه گذاری:

   مازاد مبالغ پرداختی پس از کسر حق بیمه پوشش های اضافی, صرف سرمایه گذاری می شود براساس آیین نامه 68 بیمه مرکزی برای 5 سال اول 18درصد, 5 سال دوم 15درصد و برای مازاد بر 10سال مطابق با شرایط اقتصاد روز و اعلام بیمه مرکزی است.

   1.2.پوشش های تکمیلی

   *پوشش امراض خاص:

   در صورت انتخاب این پوشش در زمان عقد بیمه نامه در صورتی که بیمه شده پس از گذشت 3 ماه از عقد بیمه نامه به علت یکی از بیماریهای سرطان ، سکته مغزی ، سکته قلبی ، عمل جراحی عروق کرونر و پیوند اصلی اعضای بدن در بیمارستان بستری گردد ، بیمه گر بخشی از هزینه های درمانی را به میزان 30 درصد سرمایه فوت و تا سقف 30 میلیون تومان پرداخت مینماید.

   *پوشش فوت ناشی از حادثه:

   معمولا نگرانی افراد از فوت ناگهانی در اثر حوادث بیشتر از فوت طبیعی می باشد. در این پوشش چنانچه بیمه شده در طول اعتبار بیمه نامه در اثر حادثه ناگهانی فوت کند، یک تا چهار برابر سرمایه فوت به ذینفعان پرداخت می گردد.

   *پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی ناشی از حادثه:

   اگر وقوع حادثه برای بیمه شده منجر به نقص عضو یا از کارافتادگی گردد، بیمه سینا درصدی از سرمایه فوت معادل درصد نقص عضو را پرداخت می نماید.

   *پوشش معافیت در پرداخت حق بیمه:

   در حالتی که بیمه گذار و بیمه شده یک شخص واحد بوده و در اثر حادثه یا بیماری دچار از کار افتادگی دائم و کامل شود، بیمه گذار حداکثر 10 سال از پرداخت حق بیمه معاف می گردد ضمن اینکه سایر پوشش های بیمه نامه ادامه خواهد داشت.

   2.      مزایای بیمه عمر یارمند سینا:

   وام: بیمه گذار می تواند پس از دو سال پرداخت حق بیمه، درخواست وام نماید. پرداخت وام بر اساس درخواست بیمه گذار حداکثر ظرف دو هفته قابل پرداخت بوده و بازپرداخت آن نیز حداکثر سه سال خواهد بود .

   مشارکت در منافع: در بیمه یارمند، بیمه‌گذار علاوه بر دریافت سود علی‌الحساب تضمین شده، در بیش از 85% منافع مازاد حاصل از سرمایه گذاری بیمه سینا بر روی ذخیره بیمه‌نامه‌ مشارکت دارد و این مشارکت بصورت افزایش اندوخته سرمایه‌گذاری به استفاده‌کننده از بیمه‌نامه پرداخت می‌گردد.

   برداشت از اندوخته: پس از گذشت دو سال  از پرداخت حق بیمه و تشکیل اندوخته ، بیمه گذار می تواند 100درصد ارزش بازخرید را برداشت نماید .

   بازخرید: بیمه گذار می تواند پیش از آنکه مدت بیمه به پایان برسد به شرطی که یکسال از پرداخت حق بیمه سپری شده باشد، بیمه نامه را بازخرید نماید. در این صورت ارزش بازخریدی بیمه‌نامه از سوی شرکت بیمه به بیمه گذار پرداخت می گردد.

   شرایط بازخرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری

   بازخرید فرایندی است که بر اساس آن بیمه‌گذار می تواند پیش از آنکه مدت بیمه نامه به پایان برسد، به شرطی که یکسال  از پرداخت حق‌بیمه سپری شده باشد، بر اساس محاسبات فنی از طرف شرکت، بیمه‌نامه را بازخرید نماید. بیمه‌گر نیز مکلف است که ارزش بازخرید بیمه‌نامه را پس از کسر هزینه‌های انجام شده با رعایت شرایط بیمه‌نامه صادره پرداخت نماید. مقررات بازخرید در مورد بیمه‌نامه‌هایی اعمال می‌شود که دارای اندوخته سرمایه‌گذاری است و در تعیین مبلغ بازخرید هزینه‌های مستهلک نشده بیمه‌گر از اندوخته ریاضی قرارداد کسر می‌شود.

   ارزش بازخرید بیمه ‌یارمند سینا در سالهای اول تا چهارم به ترتیب معادل 90، 92، 94 و 96 درصد اندوخته سرمایه‌گذاری و از سال پنجم به بعد معادل 100 درصد اندوخته سرمایه‌گذاری پس از کسر هزینه‌های وصول نشده خواهد بود.

   مستمری: بیمه گذار یا بیمه شده می تواند در پایان مدت بیمه نامه، تمام یا قسمتی از  اندوخته تشکیل شده را به صورت مستمری دریافت کند.

   جبران اثر منفی تورم: با افزایش سالیانه تورم، معمولا درآمد و توانایی پرداخت افراد افزایش می یابد. به منظور حفظ ارزش  سرمایه بیمه نامه و اندوخته در نتیجه اثر منفی تورم، بیمه گذار می تواند سالیانه درصد مشخصی حق بیمه و سرمایه پوشش های بیمه نامه را افزایش دهد.

   تغییر در شرایط بیمه نامه: در پایان هر سال بیمه ای، بیمه گذار متناسب با تغییر در نیاز ها و اولویت های شخصی می تواند شرایط مختلف بیمه نامه از قبیل میزان حق بیمه، سرمایه بیمه، نوع پوشش ها، ذینفعان و درصد سهم هر کدام را تغییر دهد.

   گزارش سالیانه: در انتهای هر سال بیمه ای، گزارش سالانه از وضعیت جاری بیمه نامه از قبیل موجودی اندوخته سرمایه گذاری، میزان مشارکت در منافع محقق شده، پوشش های بیمه ای، اعتبار وام، سررسید اقساط سال آتـی و اقساط پرداخت شده تهیه و به بیمه گذار اعلام می گردد. 

   مزیت های مالیاتی: بر اساس  مواد 136, 137و 138 قانون مالیاتهای مستقیم، حق بیمه ، اندوخته و سرمایه بیمه عمر معاف از مالیات بر ارث و درآمد  می باشند.

   سپرده گذاری اولیه: بیمه گذار می تواند مبلغی مازاد بر حق بیمه پرداختی و بصورت یکجا سپرده گذاری کرده و از سود تضمینی و سود مشارکت در منافع  بهره مند گردد. بدیهی است کل این مبلغ مستقیما سرمایه گذاری شده و با گذشت زمان رشد چشمگیری در اندوخته را به همراه خواهد داشت.

    

   7. سوالات متداول بیمه های عمر و سرمایه گذاری یارمند سینا

   7.1.  چه تضمینی برای ایفای تعهدات بیمه سینا وجود دارد؟

   قطعا حصول اطمینان از اعتبار مالی بیمه گر بیمه عمر در ایران ، همانند دیگر نقاط جهان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

   شرکت بیمه سینا علاوه بر پشتوانه قوی مالی خود همانند دیگر موسسات بیمه ، تحت نظارت و کنترل بیمه مرکزی ایران قراردارد.

   50 درصد حق بیمه های پرداخت شده ، نزد بیمه مرکزی ایران اتکایی می شوند. ضمن آنکه بطور اصولی بخشی از ریسک این طرح بیمه ای همانند دیگر طرح های بیمه ای به موسسات معتبر بیمه گران اتکایی بین المللی منتقل خواهد شد.

   در مورد ضمانت اجرای تعهدات شرکت بیمه سینا می توانید به قانون تاسیس بیمه و بیمه گری مصوب 1350/03/29 مجلس شورای ملی مشتمل بر 77 ماده و 10 تبصره نیز مراجعه نمایید.

    

   7.2. آیا بیمه گذار می تواند وارثان و ذینفعان بیمه نامه را تعیین نماید؟

   بله ، بیمه گذار در انتخاب وارثان و ذینفعان بیمه نامه و درصد سهم هر کدام از آنها اختیار تام دارد. هم چنین این امکان نیز برای بیمه گذار وجود دارد که در طول مدت بیمه نامه هر یک از ذینفعان و یا درصد سهم آنها را تغییر دهد.

   پرداخت سرمایه فوت در صورت فوت بیمه شده به وارثان و ذینفعان بیمه نامه نیازی به انحصار وراثت ندارد.

   7.3. آیا امکان تغییر شرایط بیمه نامه در طول مدت اعتبار بیمه نامه وجود دارد؟

   بله شرایط بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری سینا کاملا انعطاف پذیر بوده و این امکان را به بیمه گذار می دهد که در طول مدت اعتبار بیمه نامه با توجه به شرایط زندگی و توان مالی خود شرایط بیمه نامه را تغییر دهد. تغییراتی که بر روی بیمه نامه تاثیر مالی ایجاد نماید ( از جمله تغییر در حق بیمه ، سرمایه فوت ، نرخ تعدیل های حق بیمه و سرمایه فوت ، حذف یا اضافه پوشش های تکمیلی و ....) فقط در پایان هر سال بیمه ای امکان پذیر است.

   7.4.  اگر شرکت بیمه در سال های آتی ورشکسته شود یا به هر صورت وجود نداشته باشد تکلیف بیمه نامه عمر بیمه گذاران چیست؟!

   برای پاسخ به این سوال به کتاب «قانون بیمه و بیمه گری» مراجعه کرده و به برخی از مهمترین مواد آن که مرتبط با این موضوع می باشد اشاره می کنیم:

   ماده 37. ثبت هر موسسه بیمه در کشور ایران موکول به ارائه پروانه تاسیس که از طرف بیمه مرکزی ج.ا.ا صادر می شود خواهد بود.

   ماده 60. اموال شرکتهای بیمه تضمین حقوق و مطالبات بیمه گذاران ، بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنان است و در صورت انحلال یا ورشکستگی یک شرکت بیمه ، بیمه گذاران و بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنان نسبت به سایر بستانکاران ، حق تقدم دارند. در میان رشته های مختلف بیمه ، حق تقدم با بیمه عمر است. شرکت های بیمه نمی توانند بدون موافقت قبلی بیمه مرکزی ج.ا.ا ، اموال خود را صلح حقوق نمایند و یا به رهن واگذار کنند و یا موضوع هر نوع معامله با حق استرداد قرار دهند.

   ماده 71. کلیه شرکت های بیمه که در ایران فعالیت می نمایند باید 50% در رشته بیمه های زندگی ( شامل بیمه عمر و سرمایه گذاری ) و 25% در سایر رشته ها از معاملات بیمه ای مستقیم خود را نزد بیمه مرکزی ج.ا.ا بیمه اتکایی نمایند.

    

   7.5. تفاوت بیمه عمر و سرمایه گذاری و حساب بانکی در چیست؟

   اغلب افراد بیمه‌های عمر را با سرمایه گذاری در بانک مقایسه می کنند و این در حالی است که شرایط این دو به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

    فرض کنید  در بانکی حساب باز کرده و ماهانه حساب خود را شارژ می‌نمایید اما در طی این دوره به هر علت برای مدتی و یا حتی تا پایان دوره قادر نباشید حساب خود را شارژ نمایید آیا بانک حاضر است به جای شما حسابتان را شارژ نماید؟ ولی در بیمه عمر و سرمایه گذاری، در صورت ازکارافتادگی از پرداخت حق بیمه معاف خواهید بود.

    اگر در اثر حادثه ای توانایی کار کردن را از دست بدهید آیا بانک حاضر است بدون دست بردن به روند حسابتان به شما ٪100 سرمایه فوت بعلاوه حقوق ازکارافتادگی پرداخت نماید؟

    آیا بانک در صورت فوت صاحب حساب حاضر است سرمایه ای بیشتر از حساب متوفی به بازماندگانش پرداخت نماید؟

    آیا بانک حاضر است سرمایه امراض خاص صاحب حساب را پرداخت نماید؟

    سپرده بیمه از سال دوم قابل برداشت است در حالی که در حساب بلند مدت بانکی تا پایان دوره نمی‌توانیم برداشتی داشته باشیم.

    بهره پس‌انداز در بانک همیشه ثابت نیست و بستگی به وضع اقتصادی کشور دارد. در صورتیکه بهره در بیمه عمر برای مدت 10 سال تضمین شده و این خود اطمینان بخش است.

    در بیمه امکان تعدیل ضریب تورم وجود دارد یعنی با دور اندیشی می‌توانید تورم سالهای بعد را خنثی نمایید.

    در بیمه سالهای سپرده‌گذاری محدود نمی‌باشد.

    در بیمه قادر خواهید بود بدون نیاز به ضامن وام دریافت نمایید در حالی که حسابتان تغییر نکند.

    

   7.6. شروع اعتبار بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری  یارمند سینا منوط به چیست؟

   ماده 2 شرایط عمومی بیمه یارمند به شرح ذیل می باشد:

   "پوشش های ارائه شده در بیمه نامه و همچنین آثار مترتب بر آن از تاریخ شروع بیمه نامه اعتبار پیدا میکند، مشروط بر اینکه حق بیمه مربوطه پرداخت شده و تا آن تاریخ وضعیت سلامت بیمه شده نیز رضایت بخش بوده و تغییر نکرده باشد"

   تاکید ماده فوق بر این نکته هست که بیمه نامه با پرداخت حق بیمه اعتبار می یابد و چنانچه بیمه گذاری حق بیمه مربوطه را پرداخت ننماید و خطرات موضوع بیمه برای بیمه شده محقق گردد بیمه گر تعهدی نسبت به جبران خسارت نخواهد داشت. البته برای پرداخت حق بیمه فرصت یک ماهه در نظر گرفته شده است به شرطی که تا تاریخ پرداخت حق بیمه، وضعیت سلامت بیمه شده رضایت بخش بوده و تغییر نکرده باشد.

   7.7.  شرایط دریافت وام از محل بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری یارمند چیست؟   

   یکی از مزایای بیمه نامه یارمند پرداخت وام به بیمه گذار می باشد که در صورت درخواست بیمه‌گذار جهت تامین نیازهای فوری وی در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرداخت می گردد.

   محل تامین اعتبار وام چگونه است؟  وام از محل اندوخته بیمه نامه به بیمه گذار پرداخت می گردد.

   آیا نیاز به ضامن و یا وثیقه نیز می باشد؟ خیر، پرداخت وام صرفا با استناد به درخواست کتبی بیمه گذار پرداخت می گردد.

   شرایط پرداخت وام از محل بیمه یارمند به چه صورت می باشد؟

   1. حداقل 2 سال حق بیمه توسط بیمه گذار پرداخت شده باشد

   2. حداکثر مبلغ وام معادل 90% ارزش بازخرید بیمه نامه تا تاریخ اخذ وام می باشد

   3. حداکثر مدت بازپراخت وام معادل 3 سال می باشد، به شرطی که از مدت بیمه نامه تجاوز ننماید

   4. بهره وام حداکثر 4% بیشتر از نرخ سود تضمینی بیمه‌نامه می باشد

   6. مبلغ اقساط با توجه به مبلغ وام و مدت بازپرداخت تعیین می گردد

   7. علاوه بر روش های پرداخت الکترونیکی ، دفترچه اقساط نیز جهت پرداخت اقساط وام صادر می گردد

   8. دریافت وام توسط بیمه گذار به دفعات متعدد امکان پذیر می باشد.

   7.8.تفاوت بیمه عمر و سرمایه گذاری سینا با بیمه تامین اجتماعی در چیست؟

   سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بیمهگر اجتماعی است که ماموریت اصلی آن پوشش کارگران حقوق بگیر (به صورت اجباری) و صاحبان حرفه و مشاغل آزاد (به صورت اختیاری) است.

   تفاوت بازنشستگی بیمه عمر با بازنشستگی تامین اجتماعی

   -         برای بازنشستگی بیمه های عمر و سرمایه گذاری نیاز به اشتغال در محل یا تایید بازرس تامین اجتماعی نمی‌باشد و برای خانمهای خانه دار یا کودکان مناسب می باشد.

   -         حقوق تامین اجتماعی فقط برای شخص بازنشسته ، یا همسر و فرزندان مجرد متوفی شامل می‌گردد ولی این حقوق مادام العمر و به استفاده کننده مشخص شده در بیمه‌نامه تعلق گرفته و قابل انتقال به وراث است.

   من بیمه تامین اجتماعی دارم، چرا باید بیمه عمر بخرم؟

   اول اینکه بیمه‌های اجتماعی از جمله تامین اجتماعی و خدمات درمانی، ماهیت درمانی دارند یعنی عمدتاً حق‌بیمه‌های پرداختی شما صرف هزینه های درمانی می‌شود و تفاوت بسیاری با بیمه عمر و سرمایه‌گذاری دارند. شما می‌توانید بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را به عنوان مکمل بیمه‌های تامین اجتماعی خریداری کنید.
   در صورت فوت فرد در بیمه تامین اجتماعی غیر از مبلغ
   ی ناچیز پولی به بازماندگان پرداخت نمی‌شود، در حالیکه در بیمه عمر چنانچه خدای ناکرده اتفاقی برای بیمه‌گذار  بیافتد حتی اگر یک قسط از حق‌بیمه‌را هم پرداخت کرده باشد، علاوه بر پرداخت سرمایه فوت ، چنانچه پوشش فوت بر اثر حادثه هم خریداری شده باشد، تا ۳ برابر سرمایه فوت، به بازماندگان پول پرداخت می‌گردد. در حالیکه در بیمه تامین اجتماعی ، حقوق به بازماندگان تحت شرایط خاص ( از میان فرزندان تنها به فرزند دختر و مجرد) انتقال می یابد.

   حق‌بیمه‌های پرداختی شما به سازمان تامین اجتماعی قابلیت بازخریدی ندارد. شما
   ۷% حقوق دریافتیتان را ماهیانه بابت حق‌بیمه‌تامین اجتماعی پرداخت می‌کنید، اگر استفاده ای هم از آن نکنید نمی‌توانید مبالغ پرداختی خود را بازخرید کنید. در حالیکه در بیمه عمر ، حق‌بیمه‌های پرداختی شما برخلاف تامین اجتماعی امکان بازخریدی داشته و در پایان دوره به همراه سود با بهره مرکب محاسبه می‌شود و به صورت یکجا و یا مستمری قابل دریافت می‌باشد .

    

   7.9.   در طول مدت بیمه نامه بعد از گذشت 10 الی 20 سال ارزش پول کاهش می یابد و اندوخته بیمه نامه  ارزش آنچنانی نخواهد داشت؟

   درست است که ارزش پول طی سالیان متمادی کاهش خواهد یافت ولی باید در نظر داشت ارزش اقساط پرداختی نیز طی این سالها کاهش خواهد یافت و برای غلبه بر این موضوع می توان سالیانه با افزایش نرخ تورم سرمایه فوت و حق بیمه را نیز افزایش داد. ضمن اینکه نباید از نظر دور داشت که این پس انداز تحت پوشش بیمه است و در صورت حادثه می توان خود و یا بازماندگان از پوشش های آن استفاده کنیم.

    

   7.10. حداقل حق بیمه قابل پرداخت در هر یک از روش پرداخت های حق بیمه چه میزان است؟

   پرداخت حق بیمه عمر و سرمایه گذاری سینا به 4 صورت امکان پذیر است و برای هر روش پرداخت حداقل حق بیمه ای در نظر گرفته شده است:

   -         روش پرداخت سالیانه: حداقل حق بیمه سال اول 2،000،000 ریال

   -         روش پرداخت 2 قسط شش ماهه : حداقل حق بیمه سال اول : 2،400،000 ریال یعنی هر قسط سال اول 1،200،000 ریال

   -         روش پرداخت 4 قسط سه ماهه : حداقل حق بیمه سال اول :  3،000،000  ریال یعنی هر قسط سال اول 750،000 ریال

   -         روش پرداخت 12 قسط ماهیانه : حداقل حق بیمه سال اول : 6،000،000 ریال یعنی هر قسط سال اول 500،000  ریال

   ** انتخاب روش پرداخت حق بیمه و مبلغ حق بیمه بنا به درخواست بیمه گذار می باشد.

   7.11. در صورت تاخیر در پرداخت حق بیمه بیمه نامه چه وضعیتی خواهد داشت؟

   در صورت عدم پرداخت حق بیمه در سررسید مقرر ، بیمه نامه در حالت برداشت از اندوخته قرار گرفته و هزینه پوشش های بیمه نامه از اندوخته بیمه نامه کسر خواهد شد. در این شرایط تا زمانی که اندوخته بیمه نامه جوابگوی هزینه پوشش ها باشد ، بیمه نامه ادامه دارد و بیمه شده تحت پوشش می باشد ولی زمانی که اندوخته بیمه نامه یه صفر رسیده و بیمه گذار اقساط معوق را پرداخت ننموده باشد بیمه نامه فسخ شده و پوشش ها خاتمه می یابد.

   7.12.تفاوت پرداخت حق بیمه به صورت سالیانه با روش پرداخت های دیگر ( شش ماهه ، سه ماهه ، ماهیانه ) در چیست؟

   پرداخت حق بیمه به هر یک از روش پرداخت های ماهیانه ، سه ماهه و شش ماهه شامل هزینه تقسیط می گردد که اندوخته بیمه نامه را کاهش می دهد پس بیمه گذار می تواند با پرداخت حق بیمه به صورت سالیانه از سود بیشتری بهره مند شده، و همچنین هزینه تقسیط را هم دیگر نخواهد داشت.

   7.13. حداکثر طول مدت بیمه نامه چقدر است؟

   حداکثر طول مدت بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری سینا 50 سال می باشد در صورتی که مجموع سن بیمه شده و مدت بیمه نامه از 70 سال تجاوز ننماید.

   7.14. منظور از ارزش بازخریدی چیست؟

   بیمه گذار از پایان سال اول بیمه نامه می تواند اقدام به بازخرید بیمه نامه خود نماید. ارزش بازخریدی بیمه نامه عبارت است از: مبلغی که در صورت انصراف بیمه گذار از ادامه بیمه نامه قبل از تاریخ انقضاء مدت بیمه نامه ، به وی پرداخت می گردد.

   7.15.در صورت عدم تعیین ذینفعان فوت بیمه نامه ، در صورت فوت بیمه شده سرمایه بیمه نامه به چه کسی قابل پرداخت است؟

   در صورت عدم تعیین ذینفعان فوت بیمه نامه سرمایه فوت و اندوخته بیمه نامه به وراث قانونی بیمه شده قابل پرداخت است.

    

   لینک راهنمای تکمیل پرسشنامه بیمه یارمند

    

   مراحل دریافت خسارت

    

   جهت دریافت خسارت  در بیمه عمر ذخیره دار (بیمه  عمر و سرمایه گذاری و بیمه عمر تلفیقی) ، مراحل زیر توسط بیمه گذار و یا استفادکنندگان  بیمه نامه باید طی گردد.

   الف ) اعلام خسارت به بیمه گر

   در مدت زمان مقرر طبق شرایط عمومی بیمه نامه،  بیمه گر را از وقوع خسارت مطلع سازد. درصورتیکه بیمه گذار حقیقی باشد توسط استفاده کنندگان و یا بیمه گذار اعلام خسارت گردد و درصورتیکه بیمه گذار حقوقی باشد توسط بیمه گذارحقوقی کتباً اعلام گردد. متعاقباً مدارک مورد نیاز جهت دریافت خسارت، تهیه و  برای بیمه گر ارسال گردد.

   ب ) مدارک لازم جهت دریافت خسارت

   مدارک درخواستی جهت خسارت عمر تلفیقی وزارت نیرو:

   جهت دریافت خسارت بیمه نامه عمرتلفیقی 10 ساله بیمه شدگان وزارت نیرو ، مدارک زیر توسط شرکت  بیمه گذار تکمیل و به شعبه ارائه گردد:

   درصورت فوت بیمه شده:

   1)       اصل یا تصویر مصدق رونوشت خلاصه فوت صادره توسط سازمان ثبت احوال

   2)       اصل یا تصویر مصدق گواهی پزشکی قانونی یا آخرین پزشک معالج مبنی بر تعیین علت فوت و تاریخ آن

   3)       اصل یا تصویر مصدق گزارش مشروح در صورت فوت ناشی از حادثه که توسط مراجع ذیصلاح انتظامی یا قضائی تنظیم ونام بیمه شده متوفی در آن قید شده باشد

   4)       تصویر مصدق کلیه صفحات شناسنامه باطل شده متوفی

   5)       تصویر مصدق فیش حقوقی پنج ماه قبل از فوت به انضمام لیست های ارسالی به تامین اجتماعی بابت پنج ماه

   6)       در مورد حوادث ناشی از کار یا ماموریت مدارک مربوطه به احراز مسئولیت کارفرما، تأیید شده توسط مراجع ذیصلاح قانونی

   7)       حکم کارگزینی صادره قبل از حادثه با ذکر تاریخ استخدام

   در صورت نقص عضو و از کار افتادگی دائم ناشی از حادثه:

   1)       گزارش مشروح حادثه که توسط مقامات ذیصلاح مسئول رسیدگی به حادثه تنظیم گردیده و نام بیمه شده مصدوم در آن قید شده باشد.

   2)       گواهی پزشکی معالج و تأیید پزشک معتمد بیمه گر و یا پزشک قانونی مبنی بر زمان شروع و پایان معالجات و احراز نقص عضو و یا از کارافتادگی دائم بیمه شده

   3)       تصویر شناسنامه بیمه شده

   4)       تصویر دفترچه بیمه درمانی بیمه شده

   5)       اصل یا تصویر گزارش حادثه تهیه و تکمیل شده توسط کارفرما در صورتیکه حادثه در محل کار اتفاق افتاده باشد به همراه گزارش تهیه شده توسط مراجع قانونی

   6)       تصویر مصدق فیش حقوقی پنج ماه قبل از حادثه به انضمام لیست های ارسالی به تامین اجتماعی بابت پنج ماه

   7)       حکم کارگزینی صادره قبل از حادثه با ذکر تاریخ استخدام

   مدارک درخواستی جهت بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری یارمند سینا:

   در صورت فوت بیمه شده در طول مدت اعتبار بیمه نامه ، سرمایه فوت به علاوه اندوخته سرمایه گذاری در زمان فوت به
   استفاده کنندگان پرداخت خواهد شد.

   در صورتیکه بیمه شده پوشش های تکمیلی را انتخاب نموده باشد، مبلغ تعهد شده در پوشش های تکمیلی نیز طبق شرایط خصوصی بیمه نامه پرداخت خواهد شد.

   مدارک مشترک جهت ارائه به شرکت بیمه گر در تمامی خسارت ها:

   ·         پیشنهاد بیمه و بیمه نامه صادره

   ·         مدارک حق بیمه های پرداختی

   ·         تصویر مصدق کلیه صفحات شناسنامه

   ·         گواهینامه رانندگی بیمه شده (در صورتیکه حادثه ناشی از رانندگی شخص بیمه شده باشد)

   درصورت فوت بیمه شده:

   1)       اصل یا تصویر برابر اصل گواهی فوت صادره توسط سازمان ثبت احوال کشور

   2)       اصل یا تصویر برابر اصل گواهی آخرین پزشک معالج یا پزشکی قانونی مبنی بر علت فوت و تاریخ آن

   3)       در صورتی که فوت ناشی از حادثه باشد ، گزارش مشروح حادثه که توسط مراجع قانونی ذیصلاح تهیه شده باشد

   4)       گواهی انحصار وراثت در صورتی که استفاده کنندگان بیمه نامه مشخص نشده باشد

   بیماری های صعب العلاج:

   بیماری های تحت پوشش این بیمه نامه عبارتند از هرگونه عارضه جسمی و یا اختلال در اعمال طبیعی اعضاء ناشی از بروز سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق قلبی(کرونر)، سرطان و پیوند اعضای اصلی بدن بر طبق تشخیص پزشک معتمد بیمه گر. جهت استفاده از این پوشش علاوه بر مدارک مشترک ، مدارک زیر نیز توسط بیمه گذار به شرکت بیمه گر ارائه گردد:

   1)       مستندات پرونده بالینی

   2)       نظر پزشک معالج بیمه شده

   3)       صورتحساب بیمارستان

   معافیت بیمه شده از پرداخت حق بیمه در اثر نقص عضو یا از کار افتادگی کلی:

   به موجب این پوشش ، بیمه گر متعهد میگردد درصورت تحقق خطرات مشمول بیمه ، حق بیمه در سال وقوع نقص عضو و یا ازکار افتادگی را به جای بیمه گذار تامین نماید.

   بیمه شده ، زمانی از کار افتاده به حساب می آید که به واسطه حادثه و یا بیماری ، توانایی فعالیت در شغل خود و یا شغلی متناسب با تجربه و تحصیلاتش را نداشته باشد. زمان شروع نقص عضو و از کار افتادگی بیمه شده باید حداقل شش ماه بلاانقطاع ادامه یابد و مراتب از طرف پزشک معتمد بیمه گر و یا پزشکی قانونی تایید شود. زمان شروع بیماری منشاء نقص عضو یا از کار افتادگی باید حداقل یک سال پس از تاریخ شروع این پوشش باشد.

   جهت استفاده از این پوشش علاوه بر مدارک مشترک، مدارک زیر نیز توسط بیمه گذار به شرکت بیمه گر ارائه گردد:

   1)       گواهی پزشک معالج و یا پزشکی قانونی مبنی بر زمان شروع ، پایان معالجات ، احراز از کار افتادگی کامل و دائم بیمه شده و درصد نقص عضو

   2)       عکس رادیولوژی عضو آسیب دیده قبل و بعد از پایان معالجات

   3)       تشخیص نقص عضو و از کار افتادگی دائم، تعیین کلی یا جزئی بودن آن و تعیین مدت از کار افتادگی توسط پزشک معتمد بیمه گر

   نقص عضو ناشی از حادثه:

   در صورتی که بیمه شده به علت وقوع یکی از خطرات مشمول این بیمه نامه دچار نقص عضو و یا از کار افتادگی دائم شود، سرمایه مربوط به آن به شخص بیمه شده یا قیم قانونی او پرداخت خواهد شد.

    جهت استفاده از این پوشش علاوه بر مدارک مشترک، مدارک زیر نیز توسط بیمه گذار به شرکت بیمه گر ارائه گردد:

   1)       گواهی پزشک معالج و یا پزشکی قانونی مبنی بر زمان شروع ، پایان معالجات ، احراز از کار افتادگی دائم و جزئی بیمه شده و درصد نقص عضو

   2)       عکس رادیولوژی عضو آسیب دیده قبل و بعد از پایان معالجات

   3)       تشخیص نقص عضو و از کار افتادگی دائم، تعیین کلی یا جزئی بودن آن و تعیین مدت از کار افتادگی توسط پزشک معتمد بیمه گر

    

    

    
      
        
       *مشاوران بیمه ای
    
   آقای عباس هوشیار
   مدیر بیمه های عمر

   ایمیل: a.hooshyar@sinainsurance.com

    

      
   *بیمه های مسئولیت    

    

   ممکن‌ است‌ براثر غفلت‌ یا قصور فردی‌، خساراتی‌ مالی‌ و جانی‌ به‌ اشخاص‌ ثالث‌ وارد شود. که‌ در نتیجه‌، آن‌ فردمحکوم‌ به‌ پرداخت‌ غرامت‌ به‌ اشخاص‌ ثالث‌ شود; در مواردی‌ نیز مسئولیت‌ و یا خساراتی‌ ناشی‌ از تولید، ساخت‌،اداره‌ و مدیریت‌ و یا ارائه‌ خدمات‌ سرویس‌ و نگهداری‌ در مورد اشخاص‌ ثالث‌ وجود دارد (حتی‌ در مورد منازل‌مسکونی‌); ممکن‌ است‌ بواسطه‌ امور شغلی‌ از قبیل‌ بازسازی‌، پذیرایی‌، ساخت‌ و تولید در بعضی‌ مواقع‌ خسارات‌جانی‌ و مالی‌ سنگینی‌ به‌ افراد وارد آید که‌ مسئولیت‌ این‌ موارد متوجه‌ کارفرماست‌; غفلت‌ فردی‌ ممکن‌ است‌ منجر به‌خسارت‌ مالی‌ یا صدمه‌ جانی‌ به‌ شخص‌ یا اشخاص‌ ثالث‌ گردد و شخص‌ خاطی‌ مسئول‌ جبران‌ خسارات‌ و صدمات‌وارده‌ است‌. به‌ همین‌ منظور وجود بیمه‌ای‌ مانند بیمه‌ مسئولیت‌ می‌تواند حائز اهمیت‌ خاصی‌ باشد. در سالهای‌ اخیراین‌ نوع‌ بیمه‌ دارای‌ رشد و گسترش‌ بالایی‌ بوده‌ است‌. خسارات‌ ناشی‌ از مسئولیت‌ براثر عمل‌ اشتباه‌ و غفلت‌آمیز یک‌شخص‌ حقیقی‌ و یا حقوقی‌ که‌ در انجام‌ کاری‌ کلیه‌ اقدامات‌ احتیاطی‌ را رعایت‌ نکرده‌ واقع‌ می‌شود. لازم‌ به‌ توضیح‌است‌ که‌ بیمه‌نامه‌های‌ مسئولیت‌ در هیچ‌ موردی‌ در قبال‌ اقدامات‌ و اعمال‌ عمدی‌ بیمه‌گذار که‌ منجر به‌ خسارات‌ مالی‌و جانی‌ شود، پوشش‌ ارائه‌ نمی‌دهد. زیرا حادثه‌ بیمه‌پذیر، به‌ حادثه‌ای‌ اطلاق‌ می‌شود که‌ اتفاقی‌ باشد. به‌ همین‌ دلیل‌خسارات‌ عمدی‌، خارج‌ از تعهد این‌ نوع‌ بیمه‌نامه‌ قرار می‌گیرد.

    

   برخی از انواع بیمه نامه های مسئولیت:

   بیمه مسئولیت مدنی در قبال استفاده کنندگان از آسانسور: مسئولیت مدنی بیمه گذار در رابطه با خسارت جانی و مالی ناشی از نگهداری آسانسور.

   بیمه مسئولیت مدنی مهدکودکها: مسئولیت مدنی بیمه گذار در رابطه با خسارات جانی  به کودکان استفاده کننده از امکانات مهد کودک.

   بیمه مسئولیت مدنی مدیران شهربازی در قبال استفاده کنندگان از وسایل شهربازی و مراجعین: مسئولیت مدنی مدیران شهربازی در مقابل استفاده کنندگان از دستگاهها ی شهر بازی.

   بیمه مسئولیت مدنی مدیران اردوهای آموزشی، ورزشی، تفریحی: مسئولیت مدنی بیمه گذار در رابطه با خسارت جانی به شرکت کنندگان در اردو.

   بیمه مسئولیت مدنی مدیران و ناجیان استخر: مسئولیت مدنی بیمه گذار در مورد جبران خسارتهای بدنی وارد به استفاده کنندگان از استخر.

   بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان:  مسئولیت مدنی بیمه گذار در مورد جبران خسارتهای بدنی وارد به بیماران درارتباط با حرفه پزشکی.

    بیمه مسئولیت حرفه ای  پیراپزشکان: مسئولیت حرفه ای بیمه گذار در مورد جبران خسارتهای بدنی وارد به بیماران. 

    بیمه مسئولیت کارفرما در برابر کارکنان: مسئولیت بیمه گذار را برای جبران صدمات بدنی وارد به کارکنان شاغل درحین انجام کار درمحل کار وبا رعایت قانون کار و  قانون بیمه.

   بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی:  مسئولیت مدنی بیمه گذار در مورد جبران خسارتهای جانی و مالی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی را با رعایت قانون بیمه و قانون مسئولیت مدنی تحت پوشش قرار میگیرد.

    بیمه مسئولیت مهندسین ناظر، طراح و محاسب:  بیمه مسئولیت بیمه گذار در قبال مالک ، اشخاص ثالث و کارکنان اجرائی پروژه ساختمانی  در برابر خسارت جانی و مالی .

   بیمه نامه کشتی : در راستای رشد و توسعه صنعت حمل و نقل دریایی ، به خطرات مورد تعهد شناورها که در آغاز منحصر به پوشش بیمه بدنه کشتی ها بوده ، ماشین آلات اصلی و فرعی توسعه یافته و به تعهدات و خطرات دریایی مندرج در کلوزهای بیمه شناورها مجموعه شرایط کلوزها اضافه شده است.

   بیمه نامه هواپیما : این بیمه پوشش صدمات بدنی ناشی از حادثه وارد به مسافرین (سرنشین) ، بار همراه مسافر و اشخاص ثالث  را در بر می گیرد.

    

    

   ****************************

    

   نحوه خرید بیمه نامه:

   1-تکمیل فرم پیشنهاد بیمه نامه مربوطه.

   2-محاسبه حق بیمه و اعلام به بیمه گذار.

   3-موافقت و تایید بیمه گذار با حق بیمه ونحوه پرداخت  آن .

   4-صدور بیمه نامه و چاپ و تحویل آن به بیمه گذار.

    

   ***********************

    

   نحوه دریافت خسارت:

   1-اعلام خسارت از سوی بیمه گذار .

   2-تشکیل پرونده  توسط بیمه گر .

   3- اعلام مدارک خسارتی باتوجه به نوع خسارت توسط بیمه گر  به بیمه گذار.

   4-دریافت مدارک خسارت و بررسی پرونده.

   5-پرداخت خسارت.

    
      
        
       *مشاوران بیمه ای
    
   محمد رضا پازرئی
   مدیر بیمه های مسئولیت،کشتی وهواپیما

   ایمیل: m.pazari@sina insurance.com

    

      
   *بیمه های باربری و وجوه    

   بیمه باربری : بیمه باربری یا حمل و نقل کالا پوششی است که در آن بیمه گر در قبال دریافت حق بیمه متناسب با پوشش بیمه ای از بیمه¬گذار، تعهد می کند چنانچه کالای مورد بیمه در جریان حمل و نقل و جابجایی از مبدا به مقصد (مندرج در بیمه نامه) و به علت یکی از خطرات تحت پوشش بیمه نامه تلف یا دچار خسارت شود و یا بیمه گذار متحمل پرداخت هزینه هایی گردد، زیان وارده به کالا را جبران کند وهزینه را هم بپردازد .

   بیمه وجوه : آنچه که در این نوع بیمه نامه تحت پوشش قرار می گیرد وجوه شامل انواع اسکناس ها و مسکوکات رایج داخلی و خارجی ، انواع شمش و سکه (طلا و نقره) ، انواع چک های بانکی تضمین شده ، انواع اوراق بهادار ، اوراق مشارکت ، اوراق قرضه دولتی ، اوراق سهام ، گواهی سپرده و ... (از جمله تمبر ، سفته ها و برات های تمبر شده و تحریر شده و چکهای واگذاری مشتریان) می باشد .

   **************************************************

   • بیمه وارداتی : در این حالت مبدأ حرکت خارج و مقصد داخل ایران می باشد .

   • بیمه صادراتی : در این حالت مبدأ داخل ایران و مقصد خارج از ایران می باشد .

   • بیمه داخلی : در این حالت مبدأ و مقصد داخل ایران می باشد .

   • بیمه ترانزیت : مبدأ و مقصد در این نوع بیمه ها خارج از ایران می باشد ، بطوریکه ایران در مسیر حمل قرارگیرد .

   • بیمه وجوه در صندوق : بانکها ، موسسات مالی ، شرکتها و به عبارتی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند وجوه نقد موجود در گاوصندوق و یا دستگاه ATM و ... خویش را که شامل : وجه نقد و اوراق بهادار و مسکوکات می باشد در 24 ساعت شبانه روز در مقابل خطرات تحت پوشش این بیمه نامه ، بیمه نمایند .

   • وجوه در گردش : بانکها ، موسسات مالی و شرکتها برای انتقال پول از دفاتر خود به بانکها و واحدهای تابعه و یا مقاصد اعلام شده در فرم پیشنهاد در داخل شهرها و بین شهرها (سراسر کشور) در قبال خطرات تحت پوشش این بیمه نامه ، بیمه وجوه در گردش تهیه می نمایند .

   *********************************************

   نحوه خرید بیمه نامه :
   بیمه گذار درخواست برای اعلام نرخ و شرایط را برای بیمه گر ارسال می نماید و سپس فرم پیشنهاد مربوطه توسط بیمه گذار تکمیل و بر اساس مندرجات آن نرخ و شرایط مناسب به بیمه گذار اعلام می گرددو در صورت قبول نرخ و شرایط از سوی بیمه گذار ، بیمه گر نسبت به صدور بیمه نامه مطابق با درخواست بیمه گذار اقدام می نماید .

   *********************************************

   نحوه دریافت خسارت :
   پس از اعلام کتبی خسارت از سوی بیمه گذار ، بررسی اولیه درخصوص علت حادثه و قابل پرداخت بودن یا نبودن خسارت انجام می گیرد . در صورتیکه خسارت جزو خطرات تحت پوشش بیمه نامه باشد ، جهت تکمیل و بررسی پرونده خسارت مدارک مورد نیاز کتباً از بیمه گذار درخواست می گردد و با توجه به نوع حادثه در صورت نیاز جهت تعیین مبلغ برآوردی خسارت کارشناس مربوطه به محل حادثه اعزام می گردد و پس از تأیید خسارت نسبت به پرداخت اقدام لازم صورت می گردد .

   *********************************************

   فرم پیشنهاد بیمه نامه

   باربری داخلی                                   باربری صادراتی                                 وجوه

    
      
        
       *مشاوران بیمه ای
    
   آقای رحیم عباسی
   مدیر بیمه های باربری

   ایمیل: r.abbasi@sinainsurance.com

    

      
   *بیمه های آتش سوزی    

   بیمه آتش سوزی پوششی است برای جبران خسارات وارده به اموال (منقول و غیرمنقول) اعم از ساختمان، ماشین آلات، موجودی کالا در انبار واثاثیه ثابت و وسایط نقلیه در قبال وقوع خطرات حریق، انفجار و صاعقه و همچنین خطرات اضافی نظیر زلزله، سیل،... به مشتریان ارائه شده و در صورت وقوع حوادث تحت پوشش بیمه نامه شرکت بیمه سینا نسبت به جبران زیان وارده اقدام و بیمه گذار را از نظر مالی به حالت قبل از حادثه برمی گرداند.

   خطرات تبعی
   زلزله و آتشفشان: در بیمه زلزله خسارت مستقیم وارد شده به مکان‌ها اعم از مسکونی، غیرمسکونی و صنعتی همچنین اسباب و لوازم موجود در آنها در مقابل زلزله و یا آتشفشان بیمه می‌شوند.
   سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها: سیل، جریان ناگهانی آب‌های سطحی خارج از مسیر طبیعی است که به علت ریزش باران، برف، طغیان رودخانه و یا شکستن سدها ایجاد می‌شود.
   طوفان و گردباد و تندباد: در بیمه طوفان خسارت‌های ناشی از طوفان، تندباد و گردباد تحت پوشش قرار می‌گیرد. سرعت باد هنگام طوفان حداقل 62 کیلومتر در ساعت می باشد.
   ترکیدن لوله آب و فاضلاب: در این بیمه خسارت‌های وارده به مورد بیمه (ساختمان، ابنیه و ...) و اموال و اثاثه موجود در آن که ناشی از ترکیدن لوله آب و فاضلاب باشد تحت پوشش قرار می‌گیرد.
   سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر: خسارت‌های ناشی از سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر یا اشیای ساقط شده از آنها (به استثنای بمب و یا مواد منفجره و سایر جنگ افزارها) حداکثر تا کل مبلغ بیمه شده تحت پوشش قرار می‌گیرد.
   شکست شیشه: خسارت‌های ناشی از شکست شیشه‌های منصوب در ساختمان مورد بیمه در اثر حادثه و برخورد شی خارجی تحت پوشش قرار می‌گیرد. اصولاً شیشه به دو صورت میان تهی و مسطح ساخته می‌شود شیشه‌های میان تهی به شرط آنکه منصوب باشند تحت پوشش قرار می‌گیرند.
   بیمه دزدی با شکست حرز: بیمه‌گر خسارت ناشی از فقدان یا خرابی اموال بیمه شده را که در نتیجه دزدی با شکست حرز روی دهد حداکثر تا مبلغ بیمه شده جبران می‌نماید. موارد زیر دزدی با شکست حرز محسوب می‌گردد.
   - بالا رفتن از دیوار محل استقرار اموال بیمه شده یا شکستن درب یا پنجره و یا خراب کردن دیوار و نظایر آن
   - باز کردن در بوسیله کلید تقلبی و سایر آلات و ادواتی که عادتاً برای باز کردن قفل بکار می‌روند.
   - ورود به محل و تهدید بیمه‌گذار و یا سایر اعضای خانواده و خدمت‌گذار وی
   سیل و طغیان آب: جریان ناگهانی و غیرقابل کنترل آبهای سطحی خارج از مسیر طبیعی که بعلت ریزش باران، برف و طغیان آب رودخانه و یا شکستن سدها ایجاد می‌شود را سیل گویند.
   برخی استثنائات این پوشش شامل موارد زیر می‌باشد:

   1. خسارت وارده به خود لوله یا دستگاه‌های عامل خسارت

   2. هزینه تعمیر پشت بام

   3. خسارت حاصله در جریان تعمیر و یا ساختن مجدد ساختمان

   ضایعات ناشی از ذوب برف وآب باران: دراین پوشش خسارات مستقیم ناشی ازذوب برف وآب باران به مورد بیمه که در نتیجه آب و یا ذوب شدن برف در محل مورد بیمه مشروط بر اینکه آب از طریق بام و یا گرفتگی لوله‌ها، لبریز شدن آبروها و یا ناودانها به محل مورد بیمه نفوذ کرده باشد تحت پوشش قرار دارد.
   سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر: خسارت‌های ناشی از سقوط هواپیما و هلیکوپتر یا قطعات منفصله و ساقط شده از آنها (به استثناء مواد منفجره و بمب) وبا در نظر گرفتن فاصله محل مورد بیمه از فرودگاه تحت پوشش قرار می‌گیرند.
   اعتصاب، شورش، آشوب، بلوا: خسارات احتمالی ناشی از شورش وبلوا در بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی استثناء شده است لیکن این امکان وجود دارد تا بموجب این پوشش، خسارات مستقیم ناشی از اعتصاب، شورش، آشوب و بلوا که باعث ضرر و زیان اموال مورد بیمه شود را با در نظر گرفتن شرایط خاص تحت پوشش بیمه قرار داد.
   هزینه پاکسازی: با توجه به اینکه در صورت محقق شدن یکی از خطرات تحت پوشش در بیمه‌نامه آتش‌سوزی، بیمه‌گذار جهت خروج و پاکسازی ضایعات ناشی از بروز خسارت از محل مورد بیمه متحمل هزینه خواهد شد امکان تحت پوشش قرار دادن این هزینه با این پوشش مقدور می‌گردد. در این صورت حداکثر سرمایه تحت پوشش 20 درصد ارزش مورد بیمه می‌باشد.
   برخورد جسم خارجی با مورد بیمه: این پوشش با توجه به محل مورد بیمه و برای اماکنی که در مجاورت جاده و یا دامنه کوه یا پایین شیب تپه و... ارائه می‌گردد.
   خودسوزی: برخی مواد شیمیایی خاصیت اکسیده شدن را تا حد زیادی دارا بوده و این خاصیت در ترکیبات اشباع نشده وجود دارد .در صورتیکه یک ماده کربن دار خاصیت ترکیب با اکسیژن را داشته و شدت ترکیب آن جسم با اکسیژن و تولید حرارت شدت یابد، درجه سوخت آن جسم پایین آمده بطوریکه در بعضی شرایط درجه حرارت خودسوزی تا میزان درجه حرارت محیط پایین می‌آید و عمل خودسوزی و یا حریق خودبه خود به وقوع می‌پیوندد. در بیمه‌های آتش‌سوزی می‌توان خطر خودسوزی را در شرایط خاص تحت پوشش بیمه قرار داد.
   ترکیدگی ظروف تحت فشار: ظروف تحت فشار صنعتی عبارتند از دیگ بخار به مفهوم ماشین آلاتی که بر اثر فعل و انفعالات ناشی از نیروی بخار و یا سایر عوامل نیروزا، بخار خشک جهت استفاده صنایع تولید می‌نماید و همچنین ظروفی که به منظور نگهداری مواد یا گازهای تحت فشار در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. (مانند بویلرها)
   هدف از پوشش ظروف تحت فشار "صنعتی"، خسارت وارد به این ظروف ناشی از انفجار آنها از درون می‌باشد.

   ***********************************************
   خسارت و هزینه های قابل تامین در بیمه نامه های آتش سوزی :
   بر اساس شرایط ، خسارت و هزینه های قابل تأمین بیمه آتش سوزی به شرح زیر است :
   ۱- خسارتهای مستقیم ناشی ازخطرات تحت پوشش
   ۲- خسارت و هزینه های ناشی از اقدامات لازم که به منظور جلوگیری از توسعه خسارت از طرف بیمه گذار صورت می گیرد.
   ۳- هزینه های ناشی از نقل مکان ضروری مورد بیمه و یا خسارت ناشی از اینگونه عملیات که به منظور نجات کالای مورد بیمه صورت پذیرفته باشد .

   استثنائات بیمه نامه آتش سوزی :
   بر اساس شرایط ، خسارت و هزینه های غیرقابل تأمین بیمه آتش سوزی به شرح زیر است :
   ۱- خسارات ناشی از جنگ داخلی ، شورش ، آشوب ، بلوا ، قیام ، انقلاب ، کودتا ، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات احتیاطی و انتظامی .
   ۲- خسارات ناشی از انفجار مواد منفجره .
   ۳- خسارات ناشی از انفجار اتمی ، اشعه رادیواکتیویته و یونزا .
   ۴- خسارات وارده به مسکوکات ، پول ، اوراق بهادار ، فلزات قیمتی ، جواهرات و سنگ گرانبها .
   ۵- خسارات وارد به اسناد ، نسخ خطی و هزینه بازسازی ، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی .
   ۶- کلیه خطرات اضافی یا تبعی مگر آنکه بیمه گذار حق بیمه اضافی مربوط به آنها را پرداخت و خطر مورد نظر بیمه شده باشد.

   *******************************************

   نحوه خرید بیمه نامه:
   خرید این بیمه نامه از طریق شعب ونمایندگیهای سطح کشور مسیر می باشد.

   ******************************************

   نحوه دریافت خسارت:
   به محض وقوع حادثه بیمه گذار تا 5 روز فرصت دارد از طریق ارسال نامه کتبی به واحد صادر کننده بیمه نامه مراتب را به اطلاع شرکت بیمه سینا برساند، با توجه به لزوم بازدید از مواضع خسارت دیده و ارزیابی میزان زیان وارده به اموال بیمه گذار شرکت بیمه سینا کارشناسان خود را به محل اعزام می نماید.
   پس از تکمیل مستندات و گزارش کارشناسی به مدت یک هفته شرکت بیمه سینا خسارت را در وجه زیاندیده پرداخت می نماید.

   ***************************************

   فرم پیشنهاد بیمه نامه

   صنعتی-غیرصنعتی مسکونی

    
      
        
       *مشاوران بیمه ای
       ایمیل:

    

      
   *بیمه های مهندسی و خاص    

   صدور در بیمه های مهندسی

   بیمه نامه تمام خطر پیمانکاری /نصب (EAR/CAR)

   این بیمه نامه تمامی خسارات وارده به انواع پروژه های ساختمانی و عمرانی نظیر پروژه های احداث جاده و تونل، سدسازی، پل سازی، اسکله سازی، تاسیسات راه آهن و پروژه های نصب ماشین آلات، اسکلت های فلزی، پروژه های نصب لوله های نفت،گازو... را درتمام طول مدت بیمه تحت پوشش قرار می دهد مگر خطراتی را که در شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه مستثنی شده باشد.علاوه براین درصورت درخواست بیمه گزار خسارت های وارد بر اموال مجاور بیمه گزار و خسارتهای جانی و مالی وارد براشخاص ثالث را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

   بیمه نامه ماشین آلات پیمانکاری( CPM)

   این بیمه نامه  کلیه  تجهیزات و ماشین آلات پیمانکاران (معمولاً متحرک و سنگین) از قبیل لودر، بولدوزر، گریدر، جرثقیل،

   کارخانه تولید بتن، لیفتراک و مانند آن که ابزار کار پیمانکاران جهت اجرای کار پروژه ها می باشد، تحت پوشش قرار می دهد. درواقع این بیمه نامه هرگونه زیان یا خسارتی را که به هرعلته جز موارد استثناء شده در شرایط بیمه نامه) در حین کار در زمان احداث، بهره برداری، تعطیل کار و یا زمان نگهداری به ماشین آلات وارد آید جبران می نماید.

   بیمه نامه  شکست ماشین آلات (MB)

   این بیمه نامه  به منظور ارائه پوشش جامع برای دستگاهها و ادوات گرانقیمت و ماشین آلات و تجهیزات مکانیکی مورد استفاده

   در بخش صنایع بوجود آمد. اهم پوشش های بیمه نامه شکست ماشین الات عبارتند از: اشتباه در طراحی، ساخت یا نصب ماشین آلات که در زمان بهره برداری آشکار شده و دوره تضمین کارخانه سازنده نیز پایان یافته باشد، معایب موجود در اقلام مواد اولیه یا ریخته گری، اجرای نادرست کار، عدم مهارت، بی دقتی، انفجار فیزیکی، از هم گسیختگی به سبب نیروی گریز از مرکز، برخی از ماشین آلاتی که می تواند تحت پوشش این بیمه نامه قرار بگیرند عبارتند از : توربو ژنراتورهای بخاری، توربوژنراتورهای هیدرولیکی، موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتورها، کمپرسورها

   بیمه نامه تجهیزات الکترونیک (EE)

   کلیه تجهیزات و دستگاه هائی که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی از ارزش قطعات مکانیکی در آنها بیشتر باشد مانند

   تجهیزات رادیو تلویزیونی، مخابراتی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، اندازه گیری، نقشه برداری، پزشکی، کامپیوتری و ... تحت پوشش این بیمه نامه  قرار می گیرند. این بیمه نامه خسارتهای فیزیکی، ناگهانی و غیر قابل پیش بینی را که بر موضوع مورد بیمه براثر خطرات ذکر شده در بیمه نامه وارد آید را جبران می کند.

   بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان(LDB)

   در این بیمه نامه خسارت وارده به واحدهای مسکونی که ناشی از هر گونه نقص در سازه اصلی ساختمان به علت طراحی نادرست، ساخت معیوب، به کارگیری مواد و مصالح معیوب بوده و این نقص در زمان صدور گواهی پایان کار آشکار نشده باشد را تحت پوشش قرار می دهد.

   مدت بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان از زمان پایان کار و صدور الحاقیه قطعی به مدت 10 سال می باشد.

    

   بیمه نامه سازه های تکمیل شده (C.E.C.R)

   این بیمه نامه خسارت های وارده به انواع سازه های احداث شده در زمان بهره برداری را تحت پوشش قرارمی دهد. مانند: جاده ها، کانال های آبیاری، تونل ها و خطوط لوله (آب، نفت، گاز و فاضلاب)


   مدارک مورد نیاز جهت بررسی و محاسبه نرخ و شرایط در بیمه نامه های مهندسی

   1-پرسشنامه تکمیل شده که مهم ترین مدرک جهت اعلام نرخ و شرایط می باشد.

   2- رونوشت پیمان یا قرارداد

   3-جدول زمانبندی کار

   4- نقشه کلی کار

   5-صورت ریز اقلام و مصالح

   6- لیست تفکیکی ماشین آلات و تجهیزات 

   7- گزارش بازدید اولیه

    

   نرخ حق بیمه در بیمه نامه  های مهندسی

   در این نوع بیمه نامه ها طرحی مبنی بر ارائه نرخ های ثابت حق بیمه وجود ندارد و با توجه به شرایط فنی و مکانی پروژه و اطلاعات تکمیلی در پرسشنامه و سابقه خسارتی و .... حق بیمه تعیین می گردد. حتی در پاره ای از اوقات جهت صدور بیمه نامه مهندسی برای پروژه هایی که از سرمایه بسیار بالایی برخوردارند شرکتهای بیمه موظفند جهت اخذ پوشش اتکایی بیمه نامه ها، تأییدیه لازم را درخصوص نرخ و شرایط حق بیمه از بیمه مرکزی دریافت نمایند.(مطابق با آئین نامه 76 بیمه مرکزی)

    

   خسارت در بیمه های مهندسی

   پس از اعلام صحیح و به موقع خسارت به یکی از مراکز خسارت واقع در شعب بیمه سینا در سراسر کشور (حداکثر تا 14 روز پس از وقوع خسارت) بیمه گزار می بایست تمامی مدارک مثبته لازم جهت تشکیل پرونده را طبق درخواست مرکز خسارت در اسرع وقت ارائه دهد و پیگیری و هر گونه همکاری لازم جهت تکمیل پرونده را با مرکز رسیدگی به خسارت بعمل آورد.

   مدارک لازم جهت بررسی و پرداخت خسارت در کلیه رشته های مهندسی

   1- اعلام کتبی خسارت توسط بیمه گزار مبنی بر علت و  شرح چگونگی وقوع خسارت و محل دقیق خسارت  

   2-بیمه گذار می بایست درصورت امکان نوع خسارت و برآورد تقریبی را اعلام نماید.

   3-بازدید توسط کارشناسان شرکت بیمه

   4- تنظیم صورتجلسه خسارت (در صورت لزوم) با تعیین مواضع خسارت دیده و میزان آن

   5- ارائه اصل بیمه نامه به همراه ضمائم آن توسط بیمه گزار

   6- اصل پیمان، متمم های پیمان، فهرست بهای پیمان و ضمائم آن

   7- صورت مجالس و صورت وضعیتهای ماهانه قبل از خسارت

   8- ریزاقلام خسارت دیده و ارزش آنها .

   9- گزارش مقامات انتظامی در مورد خسارت های جانی و مالی به اشخاص ثالث و همچنین سرقت

   10- گزارش نزدیکترین ایستگاه هواشناسی و لرزه نگاری درمورد حوادث طبیعی

    

   نحوه پرداخت خسارت

   پس از جمع آوری، تکمیل و تحویل مدارک و بررسی کارشناس بیمه های مهندسی و طی مراحل لازم در صورتیکه خسارت قابل پرداخت باشد، مبلغ خسارت مشخص می گردد. مرکز خسارت نیز متعاقبا" به بیمه گزار و زیان دیده یا زیان دیدگان اعلام  می نماید. پس از اخذ رضایتنامه نسبت به شرکت بیمه سینا که هر گونه ادعای بعدی را از درجه اعتبار ساقط می نماید و اعلام شماره حساب توسط بیمه گزار، حواله پرداخت صادر و به واحد امور مالی ارجاع می گردد تا به زیان دیده پرداخت گردد.

    
      
        
       *مشاوران بیمه ای
    
   خانم سمیه بهزادی فرد
   رئیس اداره صدور بیمه های مهندسی و خاص

   ایمیل: s.behzadi@sinainsurance.com

    

      
   *بیمه های اشخاص    

   جبران بخشی از هزینه های بیمارستانی و جراحی ناشی از بیماری، حادثه و سایر پوشش های اضافی درمانی بیمه شدگان است که
   در تعهد بیمه گر پایه نیست وطی این بیمه نامه در تعهد بیمه گر قرار گرفته است.
   بیمه نامه مسافرتی اتباع خارجی متقاضی ورود به جمهوری اسلامی ایران:
   جبران هزینه های پزشکی و غیرپزشکی و ارائه سایر خدمات به اتباع خارجی در مدت اقامت در کشور ایران
   بیمه نامه مسافرتی مسافرین عازم به خارج از کشور:
   جبران هزینه های پزشکی و غیرپزشکی و ارائه سایر خدمات به اتباع ایرانی در مدت اقامت درخارج از کشور ایران

   زیر رشته ها

    
      
        
       *مشاوران بیمه ای
    
   خانم مرجانه صابری
   مدیر بیمه های اشخاص

   ایمیل: m.saberi@sinainsurance.com

    

      
   *بیمه های اتومبیل    

   بیمه بدنه اتومبیل :

   بیمه بدنه خودرو جبران کننده خطرات ناشی از حوادثی است که برای اتومبیل رخ می دهد و به طور معمول شامل سه خطر حادثه، آتش سوزی و سرقت کلی است؛ البته خطرات اضافی دیگری نیز از قبیل شکست شیشه به هر علت، سرقت در جا (جزئی) ، توقف در مدت تعمیر وسیله نقلیه و نوسان قیمت ها و... وجود دارد که بیمه گذار می تواند با پرداخت حق بیمه اضافی، آنها را نیز تحت پوشش بدنه اتومبیل قرار دهد.

   بیمه شخص ثالث :

   بیمه شخص ثالث مطابق قانون بصورت اجباری اعمال می شود. در واقع بیمه شخص ثالث, تضمینی است از سوی دارندگان وسائل نقلیه, به افراد ثالث که در صورت بروز حادثه و ایجاد خسارت مالی و یا جانی توسط بیمه گر قابل جبران خواهد بود.
   منظور از شخص ثالث ، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موضوع قانون بیمه شخص ثالث دچار زیانهای بدنی و یا مالی شود به استثناء راننده مسبب حادثه .

   بیمه سرنشین خودرو :


   این بیمه نامه بعنوان پوشش مکمل همراه بیمه نامه های شخص ثالث و مازاد ارائه می شود و به موجب آن, افرادی که که در داخل وسیله نقلیه می باشند و طبق قانون در حوادث اتومبیل شخص ثالث محسوب نمی شوند (فقط راننده مقصر حادثه) تحت این پوشش قرار می گیرند.

   *********************************
   نحوه خرید بیمه نامه :

   بدلیل الزام به دریافت و بررسی مدارک خودرو ، بیمه نامه سال قبل و تکمیل فرم پیشنهاد ، فروش بیمه نامه ها بصورت حضوری در تمامی شعب و نمایندگی های سراسر کشور انجام می پذیرد .

    *********************************

   مدارک لازم جهت دریافت خسارت  

      بیمه بدنه       بیمه ثالث مالی

    
      
        
       *مشاوران بیمه ای
    
   آقای رسول صالحی
   سرپرست بیمه های اتومبیل

   ایمیل: r.salehi@sinainsurance.com